Masaż wirowy



Hydroterapia (wodolecznictwo) to jedna z najstarszych i najbardziej rozbudowanych metod fizykoterapii, polegająca na terapeutycznym zastosowaniu wody w postaci kąpieli, natrysków, polewań, zmywań, płukań i innych zabiegów.

Urządzenia do masażu wirowego to specjalne wanny z zestawem dysz dostosowane swoim kształtem do masowanego obszaru. Na rynku medycznym dostępne są zarówno duże wanny umożliwiające masaż wirowy całego ciała, jak również urządzenia o mniejszej pojemności przystosowane do masażu kończyn górnych lub dolnych.


Kąpiel wirowa jest połączeniem oddziaływania wody, jej temperatury oraz bodźców mechanicznych czyli trzy formy działania na organizm w jednym.


W zależności od poddanego mu obszaru ciała wyróżnia się:

masaż wirowy kończyn dolnych – obejmować może stopy, podudzia lub dotyczyć całych nóg,

masaż wirowy kończyn górnych – obejmować może dłonie i/lub przedramiona,

masaż wirowy kręgosłupa.

Masaż wirowy kończyn wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Zmniejsza zastój krwi żylnej oraz zwiększa przepływ krwi i chłonki, a w wyniku tego prowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienia tkanek. Zabieg zapewnia rozluźnienie mięśni i zwiększenie zakresu ruchu. Poprawia metabolizm komórek. Działa kojąco na obolałe tkanki.

Masowanie wodnymi wirami odpręża i relaksuje. Stymuluje usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Poprawia przewodnictwo nerwowe.

Zazwyczaj kąpiel wirowa trwa 10, 20 lub 30 minut. Jest ona wykonywana codziennie lub co drugi dzień. Jedna seria zawiera ok. 10-15 zabiegów.

Po kąpieli wirowej kończyn wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek. Można łączyć ją z innymi zabiegami z zakresu fizykoterapii (np. laser, prądy, pole magnetyczne)



Wskazania i przeciwskazania do kąpieli wirowych kończyn

Masaż podwodny może pomóc pacjentom z wieloma schorzeniami. Przynosić on może ulgę chorym na schorzenia reumatyczne, takie jak np. choroba reumatoidalna stawów. Kąpiel wirowa może też łagodzić dolegliwości osób, które doświadczyły jakichś urazów, odmrożeń czy tych, u których istnieją tzw. przykurcze bliznowate.

Zabiegi polecane bywają także osobom cierpiącym na zwężające zapalenia tętnic czy tym, u których wystąpiły w przeszłości jakieś zakrzepy w naczyniach.

Oto najważniejsze wskazania do masażu wirowego kończyn dolnych, górnych i kręgosłupa:

choroba Reynauda,
choroby nerwów obwodowych,
schorzenia reumatyczne,
zwyrodnienia stawów (o łagodnym przebiegu),
zespół ciężkich nóg,
zanik mięśni,
problemy z krążeniem,
wczesny etap zwężającego zapalenia tętnic,
przewlekłe stany zapalne kończyn,
zespoły bólowe kończyn i kręgosłupa lędźwiowego,
niedowłady (np. po udarach),
blizny i przykurcze,
obrzęki limfatyczne i ortostatyczne.

Stany po:
urazach tkanek miękkich,
odmrożeniach, skręceniach oraz zwichnięciach,
operacjach żylaków,
porażeniu dziecięcym,
zakrzepach żylnych,
długim unieruchomieniu,


Przeciwwskazań do kąpieli wodnych wymienia się zdecydowanie mniej niż wskazań do tych zabiegów. Należą do nich przede wszystkim niewydolność krążenia oraz schorzenia serca i naczyń krwionośnych. Oprócz tego masażu podwodnego nie wykonuje się również i wtedy, kiedy w miejscu, które miałoby być mu poddawane, pacjent posiada jakieś chorobowe zmiany skórne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"