Borowina "Czarne złoto"


Borowina to nieodwodniony torf leczniczy powstały z obumarłej roślinności bagiennej w wilgotnym środowisku, z niewielkim dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów. Jest drugim, po wodach mineralnych naturalnym bogactwem Polski, stosowana jest od lat w medycynie naturalnej, Welless and Spa oraz kosmetyce.

Pierwsze złoża borowin uformowały się w środkowo-wschodniej części Europy ok. 10 tys. lat p.n.e.. Mimo tak długiej historii istnienia, w 1858 roku po raz pierwszy została wykorzystana do celów leczniczych. Wydobywano ją w Krynicy Górskiej z torfowisk górskich porośniętych iglastym borem – stąd jej nazwa. Nasze zasoby borowiny słyną z czystości i wysokiej jakości, stąd znane określenie czarne złoto Polski.

W skład borowiny wchodzą:

· sole mineralne, (przede wszystkim siarczany magnezu, sodu, potasu i glinu),

· garbniki, żywice,

· woski,

· białka,

· cukry, aminokwasy,

· kwasy huminowe (decydują o właściwościach leczniczych borowiny)


Borowina znalazła zastosowanie w schorzeniach:

· narządu ruchu,

· chorobach reumatycznych,

· procesach pourazowych,

· chorobach wewnętrznych,

· chorobach ginekologicznych,

· chorobach urologicznych,

· dermatologii,

· kosmetologii.

Borowina występuje głównie w północnym i południowym pasie kraju. Pochodzi z nieskażonego środowiska. Jej skład to w 95% składniki organiczne dlatego też jest uznawana za jeden z najwartościowszych surowców. Zawarte w torfie sole wapienne, żelazowe, glinkowe mają bardzo kojące działanie na skórę. Działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i ściągająco. Taki efekt powoduje, że skóra jest zdrowsza, lepiej ukrwiona, lepiej odżywiona i ogólnie w znacznie lepszej kondycji. W efekcie zyskuje również znacznie lepszy wygląd. Borowina usuwa napięcie i objawy zmęczenia spowodowane stresem. Ma działanie relaksujące i odprężające. Wzmacnia struktury skóry oraz chroni ją przed starzeniem, przesuszeniem, spadkiem elastyczności, zmniejsza skłonność do podrażnień. Sprawdza się ona w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i problematycznej.

Właściwością borowiny jest małe przewodnictwo cieplne – dzięki temu borowina ma dużą zdolność zatrzymywania ciepła. Powierzchnia ciała pokryta borowiną uzyskuje równomiernie wysoki dopływ ciepła, które wnika w jego głąb.

Główne przeciwwskazania do stosowania borowiny:

· ostre i świeże stany zapalne, w tym: zapalenie żył, pękające naczynka i żylaki,

· każda niewydolność krążeniowa,

· zaburzenia ciśnienia (nadciśnienie i zbyt niskie ciśnienie),

· miażdżyca,

· niedokrwistość,

· gruźlica,

· nowotwór,

· ciąża.

· terapie borowinowe nie są też zalecane dzieciom poniżej siódmego roku życia.


Serdecznie zapraszamy do naszego Ośrodka na okłady i zawijania borowinowe!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX