Najczęstsze wady, urazy i schorzenia stawu biodrowego



Staw biodrowy jest jednym z większych stawów występujących w ludzkim organizmie. Najważniejszą funkcją stawu biodrowego jest przeniesienie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne oraz zapewnienie ruchomości kończyn dolnych. Staw biodrowy składa się z panewki i głowy kości udowej. Należy do stawów kulistych, wieloosiowych, posiada bardzo duży zakres ruchów.



Schorzenia stawu biodrowego

Konflikt panewkowo-udowy - choroba spowodowana nadbudową kości udowej, panewki lub ich obu. Powierzchnie stawowe nie są do siebie dokładnie dopasowane, a to może ograniczać zakres ruchu i/lub powodować kolejne uszkodzenia. Konflikt panewkowo-udowy rozwija się powoli i tak też pojawiają oraz nasilają się objawy: ból (zwłaszcza nagły i kłujący podczas wstawania lub siadania), ograniczona ruchomość, uczucie sztywności.



Dysplazja stawu biodrowego - najczęstsza wada wrodzona układu kostnego. Określana jako dysplazja rozwojowa stawów biodrowych. Dysplazja może się rozwinąć również po urodzeniu. Problem polega na zniekształconej budowie stropu panewki stawowej (wrodzone zwichnięcie biodra) oraz zbyt dużej wiotkości lokalnych więzadeł i torebki stawowej (niestabilność biodra- DDH).



Zapalenie kaletki stawu biodrowego - powszechne schorzeniem, które dotyczy najczęściej osób uprawiających sporty biegowe bądź pracujących w pozycji stojącej lub klęczącej. W początkowej fazie zapalenia kaletki zazwyczaj nie czuje się dolegliwości ani dyskomfortu, następnie pojawia się ból biodra i jego zesztywnienie. Zapalenie kaletki maziowej oznacza jej stan zapalny, obrzęk, gromadzenie się w niej płynu oraz wynikające z tego utrudnione ruchy mięśni i ścięgien.



Uszkodzenie obrąbka stawowego biodra - Obrąbek w stawie biodrowym to struktura znajdująca się na brzegu panewki. Główną rolą obrąbka jest stabilizacja biodra w czasie ruchów, przez co uzyskuje się efekt ochronny. Uszkodzenie obrąbka może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy osób aktywnych i młodych. Obrąbek bardzo często ulega uszkodzeniu w przypadku zwichnięcia biodra. Niekiedy do uszkodzenia obrąbka może prowadzić uraz, który jest bagatelizowany. Do uszkodzeń obrąbka może dochodzić również w związku z postępującymi zmianami w jego strukturze i wówczas mówimy o uszkodzeniu zwyrodnieniowym. Najczęstszymi objawami uszkodzenia obrąbka są: ból okolicy biodra, ból pachwiny, uczucie przeskakiwania w biodrze.



Złuszczenie głowy kości udowej – schorzenie polega na ty, że głowa kości udowej zatraca swoje połączenie z szyjką i ulega ześlizgowi w warstwie komórek przerastających chrząstki nasadowej. Dochodzi do przemieszczenia głowy ku tyłowi i dołowi względem szyjki kości udowej. Przyczyny tej choroby nie są całkowicie poznane, większość skłania się ku teorii zaburzeń hormonalnych. Występuje u młodzieży znajdującej się przed lub w okresie pokwitania, tj. 10.–16. roku życia, dwa razy częściej u chłopców niż u dziewcząt, może występować jednostronnie, lecz częściej obustronnie. Występuje w dwóch postaciach – typ przewlekły (ok. 95%) i typ ostry (5%).



Jałowa martwica głowy kości udowej - Martwica jałowa głowy kości udowej (inaczej choroba Perthesa) jest najczęściej występującą chorobą wśród martwic dzieci i młodzieży. Dotyczy ona głównie chłopców w wieku 5-10 lat. Z reguły schorzenie dotyka jednego stawu, ale zdarzają się przypadki obustronnego występowania. Objawami choroby jest zazwyczaj utykanie oraz ból stawu kolanowego, rzadziej biodrowego (pomimo, iż lokalizacja zmian dotyczy stawu biodrowego). Utykanie nasila się w trakcie dnia oraz podczas chodzenia i wysiłku, a ustępuje w nocy i po odpoczynku. Choroba powoduje postępujące ograniczenie sprawności chodu i ruchomości stawu.



Martwica kostno-chrzęstna - Oddzielająca jałowa martwica chrzęstno-kostna polega na obumarciu części tkanki kostnej w wyniku niedokrwienia. Po obumarciu warstwy te oddzielają się od żywej tkanki kostnej. Główne objawy to ból w miejscu martwicy. W momencie oderwania się fragmentu od kości może dochodzić do okresowych bloków stawu. Po dłuższym czasie wolny fragment kostno-chrzestny w wyniku wgniatania może uszkadzać chrząstkę innych rejonów stawu.




Gdy przypuszczamy, że wystąpiło u Nas jakiekolwiek uszkodzenie stawu biodrowego lub innych tkanek w okolicy powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Czas odgrywa tu kluczową rolę. Im szybciej lekarz zleci odpowiednie badania, ustali przyczynę tym szybciej będzie można wdrożyć najskuteczniejsze formy Leczenie!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"