Neurorehabilitacja, czyli rehabilitacja neurologiczna


Ważnym elementem leczenia problemów neurologicznych jest 

neurorehabilitacja, czyli rehabilitacja neurologiczna.


Układ nerwowy może zostać nadmiernie obciążony, a przez to uszkodzony na przykład w wyniku niektórych urazów, infekcji oraz chorób. Dysfunkcja w tym zakresie może doprowadzić do wielu problemów neurologicznych. Od  zawrotów i bólu głowy, osłabienia mięśni, zaburzeń równowagi czy zburzenia widzenia, mowy i słuchu; aż po paraliże, napady drgawkowe czy zaburzenia świadomości .


JAKI JEST CEL REHABILITACJI?

Celem rehabilitacji jest nie tylko częściowe przywrócenie sprawności ruchowej czy mowy, ale także umożliwienie dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, społecznym i w miarę możliwości zawodowym. Oczywiście każdy przypadek jest traktowany indywidualnie.

Rehabilitacja neurologiczna składa się z wielu różnych technik i zajęć, które w sposób kompleksowy mają poprawić jakość życia codziennego pacjenta.


 DLA KOGO JEST DEDYKOWANA?

Wczesna rehabilitacja neurologiczna to gwarancja poprawy sprawności funkcjonalnej. Do podstawowych wskazań zastosowania rehabilitacji neurologicznej, ćwiczeń należą:

  • stan po operacji guza mózgu,
  • choroba Parkinsona,
  • rdzeniowy zanik mięśni (SMA),
  • stan po udarze mózgu,
  • stan po urazie czaszkowo-mózgowym,
  • stwardnienie rozsiane,
  • polineuropatie,
  • zespół Brown-Sequarda,
  • porażenie nerwu twarzowego typu Bella,
  • i inne

Metody rehabilitacji neurologicznej to szeroki repertuar koncepcji, które dają możliwości odzyskania sprawności. Ważne jest, aby znać wskazania do ich zastosowania oraz prowadzić postępowanie usprawniające zgodnie z obowiązującymi zasadami i tylko przez wykwalifikowane osoby.

Wśród pacjentów, dla których wskazana jest rehabilitacja poudarowa bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z turnusowych ośrodków rehabilitacyjnych. Kompleksowy dobór działań oraz duża ich intensywność w krótkim czasie sprzyjają odzyskaniu sprawności funkcjonalnej.

Nie bez znaczenia pozostaje miejsce i atmosfera, w jakiej odbywają się zabiegi oraz cały proces usprawniania. Na jego skuteczność wpływa również poziom kompetencji ludzi tworzących zespół terapeutyczny oraz sprzęt użyty do rehabilitacji neurologicznej. Udowodniono, że odpowiednio wcześnie rozpoczęta interwencja w przypadku chorób neurologicznych może pomóc w całkowitym odzyskaniu sprawności funkcjonalnej lub przynajmniej mocno ograniczyć negatywne skutki schorzeń.

Długość terapii zależy m.in. od stopnia nasilenia problemów neurologicznych, indywidualnej sytuacji pacjenta, jego zaangażowania w proces leczenia, a nawet jego nastawienia do choroby oraz rehabilitacji. Specyfiką rehabilitacji neurologicznej jest to, że powinna być prowadzona w sposób ciągły, a często przez całe życie. Tylko takie podejście i stosowanie się do wytycznych lekarza wpływa pozytywnie na długoterminową poprawę jakości i długości życia pacjenta.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"