PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA - OBJAWY I LECZENIE

 


Problem bólu kręgosłupa dotyka wiele osób w każdym wieku. Często jest ona na tyle silny i uciążliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie oraz uniemożliwia wykonywanie nawet najprostszych czynności życia codziennego. Przyczyną takiego bólu może być  dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa.


Jak powstaje przepuklina kręgosłupa?

Pomiędzy kręgami naszego kręgosłupa znajdują się krążki międzykręgowe, czyli elastyczne dyski - jądro miażdżyste otoczone pierścieniem włóknistym.  Rolą dysków jest amortyzacja podczas biegania, czy chodzenia. Wraz z wiekiem lub w wyniku dużych obciążeń, nie tylko spowodowanych uprawianiem sportu, Zmieniają one swoje położenie oraz tracą swoją elastyczność, wywołując przepuklinę kręgosłupa. Polega ona na wyciśnięciu znajdującego się wewnątrz dysku fragmentu jądra miażdżystego przez pęknięty lub rozerwany pierścień włóknisty. Przepuklina może wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa, jednak najczęstszą lokalizacją jest odcinek lędźwiowy, czyli dolna część pleców.


Objawy przepukliny kręgosłupa

Wyróżniamy następujący przepukliny:

  • przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego (ból odczuwamy w podbrzuszu i pachwinach, ból promieniujący w stronę kończyn dolnych)
  • przepuklinę kręgosłupa piersiowego (ból na tyle silny, że nie możemy się śmiać ani kaszleć, promieniuje aż do brzucha i klatki piersiowej. Często przypomina objawy chorób serca)
  • przepuklinę kręgosłupa szyjnego (ból promieniujący do kończyn górnych, ramienia, przedramienia, barku. Często pojawiają się też sztywność w karku, powodująca ograniczenie ruchów głowy, a także szumy uszne i bóle głowy.)

Objawy w przypadku przepukliny mogą różnić się ze względu na miejsce występowania oraz jej wielkość. Gdy zaobserwujemy objawy neurologiczne, czyli:

  • niedowład lub paraliż, spowodowany osłabieniem mięśni,
  • drętwienie, które wywołane jest osłabieniem czucia,
  • problemy fizjologiczne z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

Mamy wtedy z pewnością do czynienia z bardzo rozległą przepukliną, która zapewne wymagała będzie interwencji chirurgicznej. Należy w takiej sytuacji bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kiedy nie odczuwamy, aż tak poważnych objawów możemy obejść się bez leczenia operacyjnego.


 Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa może wystąpić zarówno podczas urazu jak i powtarzających się przeciążeń. Większość przypadków przepukliny wynika właśnie z nieprawidłowego obciążenia odcinka kręgosłupa. Przepuklina bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru, jednak na uraz ten często wpływ ma uszkadzana przez lata struktura pierścienia włóknistego. Prowadzi do tego postępujące z wiekiem odwodnienie krążków, jak również odwodnienie i obciążenie kręgosłupa związane z siedzącym trybem życia.

Czynniki, które zwiększają  ryzyko pojawienia się przepukliny kręgosłupa:

  • Płeć - u mężczyzn ryzyko wystąpienia jest dwukrotnie wyższe,
  • Wiek - najczęściej dotyka osób w wieku od 35 do 50 lat,
  • Praca fizyczna - wymagająca podnoszenia, ciągnięcia lub pchania ciężkich przedmiotów,
  • Otyłość - nadwaga,
  • Uwarunkowania genetyczne - dziedziczna tendencja do zwyrodnienia dysków.             
  • Siedzący tryb życia

 

Leczenie przepukliny kręgosłupa

W większości przypadków Leczenie przepukliny odbywa się bez interwencji chirurgicznej. W ograniczeniu lub usunięciu dolegliwości związanych z wystąpieniem przepukliny pomaga indywidualnie dobrana REHABILITACJA. Około 90% pacjentów, po 6 tygodniach rehabilitacji nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości lub zostały one znacznie ograniczone.

Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, możemy zmniejszyć ucisk na nerw oraz polepszyć ukrwienie. Nie ma ćwiczeń uniwersalnych, sprawdzających się u każdego. Powinny być one dobrane indywidualnie, aby nie pogorszyć stanu pacjenta. U osób z nadwagą zaleca się redukcję masy ciała. Dzięki temu zmniejszymy ciężar dźwigany przez kręgosłup, co poskutkuje mniejszą siłą, wypychającą jądro miażdżyste na zewnątrz.

W leczeniu przepukliny kręgosłupa  dobrze sprawdzają się też następujące zabiegi:

  • Krioterapia,
  • Laseroterapia,
  • Elektroterapia,
  • Termoterapia.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"