BORELIOZA - OBJAWY, LECZENIE i REHABILITACJA

 


Borelioza (łac. borreliosis) znana również jako krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme. Choroba jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza to stosunkowo nowa choroba - rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Pierwszym objawem wskazującym na zakażenie jest rumień wędrujący. Jednak często konieczne są również badania w kierunku boreliozy. Borelioza ze względu na swoje objawy jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Postać przewlekła może przysporzyć  wiele cierpienia. Nie każdy wie, że fizjoterapia stosowana w leczeniu boreliozy może przynieść wiele korzyści.

Pierwszym objawem boreliozy (pojawiającym się po około tygodniu od ukłucia kleszcza – faza wczesna) jest rumień wędrujący. Pojawia się w okolicy miejsca wkłucia kleszcza. Przypomina on ślad po ukąszeniu owadów, dlatego też bardzo często jest ignorowany i nie budzi niepokoju. Mogą tu również wystąpić objawy przypominające przeziębienie lub zwykłą grypę np. osłabienie, ból mięśni, ból głowy i stawów. Chociaż rumień jest jednym z pierwszych objawów to występuję on u około 40 – 60% osób.

Jeśli w fazie wczesnej nie zostaną podane antybiotyki to borelioza przechodzi w fazę wczesną rozsianą.  W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Krętki boreliozy wędrują po organizmie do różnych narządów. Czasem ponownie możemy zaobserwować rumień wędrujący. W zależności od tego gdzie znajdują się krętki możemy zauważyć również objawy neurologiczne, okulistyczne czy kardiologiczne.

Przewlekła borelioza, czyli faza późna jest najtrudniejsza do leczenia i zdiagnozowania. Choroba może być przez wiele lat utajona i nie dawać żadnych objawów, by w pewnym momencie niespodziewanie zaatakować np. oczy, stawy, mięśnie czy układ nerwowy. Objawy przewlekłej boreliozy są bardzo różnorodne. Chory może mieć paraliż mięśni twarzy, problemy z mówienie i orientacją przestrzenną, zawroty głowy, bóle, skurcze i sztywność stawów i mięśni.

Boreliozę najprościej wyleczyć w pierwszej fazie. Leczenie polega na podaniu antybiotyków z grup tetracyklin, penicylin oraz cefalosporyn. Antybiotyki przyjmuje się zazwyczaj do 28 dni. Po wyeliminowaniu krętków boreliozy, część pacjentów nadal skarży się na objawy sprzed leczenia. Nie oznacza to jednak, że leczenie było nieskuteczne, tylko o tym, że krętki poczyniły trwałe szkody w organizmie. Wczesne wdrożenie odpowiedniego procesu fizykalno-usprawniającego od początku choroby rokuje uzyskanie pełnego powrotu funkcji ruchowej chorego.

Cele rehabilitacji to min.:

  • Ogóle uaktywnienie i uruchomienie ruchowe pacjenta
  • Zwiększenie siły mięśniowej
  • Zapobieganie przykurczom stawów
  • Zmniejszenie sztywności mięśni
  • Uwolnienie od dolegliwości bólowych
  • Przygotowanie do KINEZYTERAPII

Poprzez klasyczne masaże mięśni kończyn, elektrostymulację mięśni pośladkowych wielkich i mięśni czworogłowych uda możemy przygotować pacjenta do intensywnej Kinezyterapii (czyli leczenia ruchem). Stosuje się także terapię zmiennym polem magnetycznym, a przed ćwiczeniami okłady parafinowe w okolicach stawów biodrowych i stawów barku. Postępowanie kinezyterapeutyczne obejmuje też ćwiczenia oddechowe.

W dalszym okresie boreliozy stosuje się ćwiczenia z wykorzystaniem wzorców ruchowych metody PNF, które mają na celu przygotowanie chorego do chodu, zwiększenie wytrzymałości i siły grup mięśniowych oraz regulacje napięcia mięśniowego.

Jak najlepiej ustrzec się przed chorobą? 

Stosujmy profilaktykę, czyli po każdej wizycie w lesie, parku, czy na łące najlepiej bardzo dokładnie obejrzeć swoich bliskich i siebie. Zwróćmy szczególną uwagę na okolice pachwin, gdzie skóra jest cienka i bardziej narażona na działanie kleszczy. Zadbajmy również o naszych czworonożnych pupili :)


Monitorujmy swój organizm i zwracajmy uwagę na niepokojące sygnały!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"