PRACA ZDALNA I JEJ SKUTKI DLA NASZEGO ZDROWIA


W czasie panującej pandemii prawie 2/3 Polaków, którzy pracują zdalnie uskarża się na negatywne skutki takiego trybu pracy

Praca zdalna chodź ma wiele plusów i staje się coraz częstszym wyborem pracodawców i pracowników niesie za sobą zwykle negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Stres, spadek efektywności, brak zdrowego odżywiania to tylko kilka z problemów wymienianych przez Polaków w tym trudnym dla nas czasie. Oto kilka z zespołów które możemy zaobserwować przy dłuższym wykonywaniu zdalnej pracy:

Jednym z najczęstszych problemów są WADY POSTAWY

Zgięta, wysunięta szyja, zaokrąglone ramiona i coraz mocniej przygarbiona sylwetka – to konsekwencje długotrwałego utrzymywania niewygodnej, nieprawidłowej pozycji przed ekranem komputera.

SYNDROM WIDZENIA KOMPUTEROWEGO

Zespół zmęczenia oka (Computer Vision Syndrome – CVS) spowodowany zbyt długą i częstą pracą przy monitorze. Objawia się suchością i zaczerwienieniem oczu.

 „SZYJA TECHNOLOGICZNA”

Kolejna konsekwencja długotrwałego przyjmowania złej postawy ciała, zwłaszcza podczas wpatrywania się w ekran notebooka czy smartfona. Dotyczy nie tylko szyi, na której pojawiają się dodatkowe poprzeczne zmarszczki, ale całego organizmu, objawiając się m.in. poprzez ból dolnej części pleców oraz ścięgien podkolanowych.

BÓL DŁONI I NADGARSTKÓW

RSI (Repetitive Strain Injury) to urazy, jakich nabawiają się pracownicy wykonujący długotrwale powtarzające się czynności. W przypadku pracy zdalnej chodzi o pisanie na klawiaturze oraz korzystanie z myszki, związane z utrzymywaniem nienaturalnej pozycji dłoni i nadgarstków.

NADWAGA

Podczas pracy zdalnej, związanej z wyraźnym ograniczeniem ruchu, znacznie łatwiej dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. W dalszej kolejności prowadzi to do problemów żołądkowych i osłabienia stawów.

MNIEJSZA ODPORNOŚĆ NA STRES

Ograniczenie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi może spowodować w dłuższym okresie wzrost poziomu hormonów takich jak kortyzol, odpowiedzialnych za odczuwanie stresu. Wzrasta też ciśnienia krwi, co w dłuższym okresie może mieć negatywne skutki dla zdrowia, zwłaszcza problemów z układem krążenia i sercem.

 Jak chronić się przed utratą zdrowia?

Przede wszystkim musimy zapewnić sobie jak najwięcej ruchu! Przecież SPORT TO ZDROWIE!

Wyznaczajmy sobie określone godziny w których będziemy wykonywać ćwiczenia lub po prostu wyjdźmy na spacer! 

W sytuacji kiedy dystans społeczny ma znaczenie i powinniśmy ograniczać liczbę fizycznych kontaktów nie jest łatwe zachowanie  więzi społecznych. W takich sytuacjach stawiajmy więc na jakość nie ilość w pogłębianiu i zachowaniu relacji z naszymi najbliższymi.

Zadbaj również o prawidłową równowagę między pracą, a życiem poza pracą. Ustal stałe godziny zaangażowania w pracę (najlepiej z co najmniej dwoma przerwami), a poza nimi staraj się zmienić otoczenie, możesz nawet przejść do innego miejsca w mieszkaniu. Najlepiej nie sprawdzaj skrzynki mailowej i nie odbieraj telefonów.

Ze względu na brak konieczności dojazdów praca zdalna pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu. Zaplanuj wykorzystanie tego czasu tak, aby na koniec dnia móc w prosty sposób przypomnieć sobie, co zostało przez Ciebie wykonane w czasie wolnym, np. spacer, kontakt z przyrodą, z przyjaciółmi, rodziną, ćwiczenia fizyczne.

Przez pracę w domu oszczędzasz na paliwie? Nie musisz kupować biletu miesięcznego?
Zainwestuj zaoszczędzone pieniądze w SWOJE ZDROWIE! 
Oszczędzając na bilecie, czy eksploatacji samochodu można swobodnie pozwolić sobie na relaksujący masaż, który jednocześnie poprawi samopoczucie oraz rozluźni mięśnie całego ciała. Aby dowiedzieć się więcej na temat masaży zapraszamy na naszą stronę https://rehabilitacjalykoszyn.pl/masaz.html


TRZYMAJMY SIĘ ZDROWO! :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"