POWIKŁANIA I REHABILITACJA PO PRZEBYCIU CHOROBY COVID-19


Niektórzy pacjenci którzy chorowali na COVID-19 nawet po wielu miesiącach od ustąpienia infekcji borykają się z powikłaniami po przebytej chorobie. Dlatego istotne jest, aby monitorować swój organizm i jak najszybciej reagować na każde niepokojące objawy!

Najczęściej występującym powikłaniem zaobserwowanym przez lekarzy po przejściu choroby COVID-19 jest długotrwałe zmęczenie porównywane do CFS - zespołu chronicznego zmęczenia. Dotyka ono zarówno osoby, które przeszły zakażenie bardzo ciężko (wliczając pobyt w szpitalu), jak i osoby które chorowały wręcz bezobjawowo.

Trinity College (Irlandia) opublikował badania zgodnie z którymi odczucie ciągłego zmęczenia jest spowodowane nadal toczącym się, lekkim stanem zapalnym w organizmie oraz zaburzeniami odporności po zakażeniu koronawirusem.

Problemy sercowo-naczyniowe są również częstym powikłaniem po chorobie. Do objawów zaliczamy bóle w klatce piersiowej i nierówne, szybsze bicie serca. Nawet do 60 dni po zakażeniu pacjenci których przechorowali COVID-19 w łagodny sposób odczuwają skutki uboczne, w postaci duszności wysiłkowych. Pojawiają się one w trakcie zwykłego ruchu, wchodzeniu po schodach, czy w trakcie ćwiczeń.

„Mgła mózgowa” jest niemedycznym określeniem używanym dla opisania innych skutków ubocznych COVID-19, zauważalnych zwłaszcza u pacjentów po ciężkim przebyciu tej choroby. Mają oni problemy z orientacją i komunikacją, skłonność do zapominania i niezdolność skupienia się na dłuższy czas.

Coraz częściej obserwuje się również powikłania neurologiczne, typu majaczenie, splątanie lub parestezje – nietypowe odczucia skórne w postaci mrowienia, kłucia, pieczenia, drętwienia i uczucia chłodu, które nie są wywołane przez warunki zewnętrzne.

REHABILITACJA POCOVIDOWA

Najlepszą formą zwalczenia skutków ubocznych choroby jest Rehabilitacja!

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci zostaną objęci opieką lekarską, pielęgniarską oraz wsparciem psychologicznym.

JAKI JEST CEL REHABILITACJI?

Rehabilitacja ma przede wszystkim poprawić sprawność oddechową, zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniową oraz poprawić kondycję psychiczną pacjenta.

By uzyskać skierowanie na rehabilitację w trybie stacjonarnym i uzdrowiskowym, pacjent musi uzyskać:

  • Stan funkcjonalny w skali Barthel wynoszący od 0 do ≤ 60, 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5) lub
  • Spadek saturacji w czasie wysiłku jest powyżej 5% wartości wyjściowej, stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60, lub
  • Występuje zespół słabości nabyty podczas pobytu na OIT, 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5).

<a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/kobieta">Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>

Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie.
O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia.


Po tak poważnej infekcji rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem w powrocie do pełnej sprawności, między innymi pomaga przywrócić spokojny oddech, co wpływa kojąco na stan psychiczny chorego.
Rehabilitacja, ćwiczenia oddechowe, zwiększają pojemność płuc, poprawiają funkcję przepony i przede wszystkim ułatwiają oddychanie.
Ćwiczenia wspomagają odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, co zmniejsza szansę na rozwój kolejnych infekcji.

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących nas objawów i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań po przebyciu COVID-19 udać się jak najszybciej do specjalisty!

Trzymajmy się ZDROWO!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizykoterapia, czyli rehabilitacja z wykorzystaniem zjawisk fizycznych

BÓLE KRĘGOSŁUPA - LAMPA SOLLUX

Borowina "Czarne złoto"